​ثبات قیمت و تعادل در بازار مرغ با تشدید بازرسیها و نظارتها در استان آذربایجان شرقی
​ثبات قیمت و تعادل در بازار مرغ با تشدید بازرسیها و نظارتها در استان آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛مهندس اکبر فتحی با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی سهند با بیان اینکه وظیفه قرارگاه امنیت غذایی استان، آسیب شناسی نظام تولید، توزیع وعرضه محصولات اساسی و کشاورزی است گفت: این قرارگاه مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی دولت و ستاد تنظیم بازار کشور بوده که برای تشکیل آن  به […]

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛مهندس اکبر فتحی با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی سهند با بیان اینکه وظیفه قرارگاه امنیت غذایی استان، آسیب شناسی نظام تولید، توزیع وعرضه محصولات اساسی و کشاورزی است گفت: این قرارگاه مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی دولت و ستاد تنظیم بازار کشور بوده که برای تشکیل آن  به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده است و وظیفه آن آسیب شناسی نظام تولید، توزیع وعرضه محصولات اساسی و کشاورزی است که در صورت مشاهده خلل در هر یک از این نظام ها، با برطرف کردن آن، خدمات و محصولات مطلوب در اختیار مردم قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه دستور جلسات قرارگاه براساس اولویتها و مشکلات استانی تعیین می شود گفت: با توجه به نوسانات قیمتی در مرغ و تخم مرغ، تصمیم بر این است که ابتدا نظارت و برنامه ریزی ها برای تنظیم قیمت مرغ و تخم مرغ باشد و پس از آن محصولات دیگر جهت آسیب شناسی و حل مشکلات در دستور کار جلسات قرارگاه قرار خواهند گرفت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به چالشهای موجود در تنظیم قیمت مرغ و تخم مرغ پرداخته و گفت: اولین مساله در این باره بررسی نظام تولید است که آیا میزان تولید در استان جوابگوی میزان تقاضا می باشد یا خیر که با توجه به میزان ۳٫۵ میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه  با جمعیت انسانی ۴ میلیون نفر در استان، طبیعتاً باید میزان جوجه ریزی به ۴٫۵ میلیون قطعه برسد.

وی افزود: با برنامه ریزیهای انجام شده تعدادی از واحدهای مرغداری غیرمجاز به چرخه تولید برگشته، از طرفی واحدهای تولید گوشت مرغ با افزایش ظرفیت واحدها از ۱۰ قطعه در مترمربع به ۱۲ قطعه ، همچنین صدور مجوز افزایش ظرفیت برخی واحدها و در ادامه با کاهش دوره پرورش از ۹۰ روز به ۶۰ روز و با مکانیزه کردن واحدهای تولید، میزان مورد نیاز را به حد نصاب رسانده است.

مهندس فتحی با بیان اینکه در اجرای قانون تمرکز وظایف جهاد کشاورزی، تولید، توزیع و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است، افزود: جهاد کشاورزی تا به امروز مسئول تولید در بخش کشاورزی بوده که از این به بعد رسیدگی به زنجیره توزیع و نظارت بر بازار و تنظیم قیمت بر عهده جهاد کشاورزی خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ارتباط با تجمیع وظایف تولید، توزیع و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی بر عهده یک نهاد گفت: طبیعتاً در این حالت کارایی بالاتر خواهد رفت چرا که بهانه ای بر دخالت نهادهای دیگر و عدم اجرای وظایف توسط نهادهای دیگر وجود ندارد و مدیریت کلیه فرآیندها برعهده جهاد کشاورزی است.

مهندس فتحی به چالشهای موجود در حوزه نظارت بر توزیع و بحث قیمت محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: نظارتهای دوره ای بر واحدهای صنفی روشی قدیمی است اما با همکاری۴۰ نفر از نیروهای بسیج مستضعفان و ۴۰ نیرو از سازمان صمت استان همچنان ادامه خواهد داشت ولی تمرکز اصلی طبق مصوبات قرارگاه امنیت غذایی، ایجاد شفافیت در توزیع است که با استفاده از سامانه های مرتبط مثل سامانه جامع انبارها، سامانه جامع تجارت و صندوقهای مکانیزه فروشگاه ها انجام خواهد شد.

وی در مورد صندوقهای مکانیزه، به فروشگاه های توزیع محصولات کشاورزی تاکید کرد که باید فروشگاه های خود را به صندوق های مکانیزه جهت افزایش شفافیت تجهیز کنند.

وی هدف از این اقدامات را ایجاد تحول در نظام تولید، توزیع و نظارت عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد که حاصل این اقدامات به نفع مردم و مصرف کنندگان باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ارتباط با وضعیت تولید مرغ و تخم مرغ در استان آذربایجان شرقی با اشاره به رتبه سوم استان در کشور در تولید تخم مرغ گفت: میزان تولید تخم مرغ در استان حدود ۱۰ درصد تولید کل کشور و به صورت مازاد استان تولید می شود و در مقوله مرغ با برنامه ریزی هایی که در قرارگاه امنیت غذایی انجام شده می توان میزان تولید را تا ۲۰ درصد افزایش داد و نیاز استان را تامین کرده و به نقطه امن دست یافت.

وی قیمت تعیین شده در ستاد تنظیم بازار برای گوشت مرغ را ۳۱ هزار تومان عنوان کرد و این قیمت را مناسب برای تولید کننده و مصرف کننده با توجه به قیمت سایر اقلام دانست و گفت: با توجه به اینکه صددرصد نهاده های دامی مورد نیاز مرغداران با قیمت ارز دولتی و از طریق سامانه بازارگاه تامین می شود، مرغداران می توانند با آرامش خاطر برای جوجه ریزی اقدام کنند و اگر این سیاست تغییر نکند و برنامه ریزی ها دقیق اجرا گردد تا پایان سال انتظار نوسان قیمت وجود نخواهد داشت.

مهندس فتحی با اشاره به تولید نهاده های دامی در داخل استان گفت: قسمت عمده نهاده های مورد نیاز برای حوزه دام از طریق تولیدات داخل استان از طریق جو، ذرت علوفه ای و ذرت دانه ای تامین می شود اما نهاده های دامی برای طیور که عمدتاً کنجاله سویا، کلزا و ذرت می باشد که در مناطق گرم سیری و نیمه گرمسیری قابل کشت می باشند که البته در استان آذربایجان شرقی در منطقه رودخانه ارس، الگوی کشت توصیه به کشت همین محصولات در کنار مدنظر قرار دادن شرایط اقتصادی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ارتباط با پلاک کوبی دام سبک و سنگین استان با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد دام استان شناسنامه دار شده است گفت: این اقدام منجر به کسب آمار دقیق از تعداد دام شده و براساس آن می توان میزان نهاده های دامی مورد نیاز را تامین کرد.

وی افزود: میزان نهاده های دامی مورد نیاز برای طیور نیز از طریق لینک شدن سامانه بازارگاه با سامانه سماسط که آمار جوجه ریزی را نشان می دهد قابل تامین است.

وی با اشاره به ورود مرغداریهای غیرمجاز به چرخه تولید گفت: با مدیریت واحد و تولید قراردادی حدود ۳۱ واحد غیرمجاز جهت افزایش تولید وارد چرخه تولید شده اند که البته تمامی واحدها با اقدامات و پشتیبانی حوزه های تخصصی اقدام به تولید می کنند و با مکانیزه کردن مراحل تولید مثلاً تغییر در تعداد قطعات جوجه ریزی و قفسه بندی میزان تولید با افزایش قطعه در واحد، افزایش می یابد.

مهندس فتحی برای آن دسته از سرمایه گذارانی که تمایل به ورود در حوزه دام و طیور دارند گفت: آنچه در اولویت و دغدغه برای ورود سرمایه گذاران است، بازار و توانایی ایجاد جایگاه در بازار است.

وی افزود: در چند سال گذشته با توجه به اینکه اولویت سازمان جهاد کشاورزی سرمایه گذاری در گلخانه، پرورش ماهی و صنایع تبدیلی و تولیدی و پرورش ماهی در قفس بوده است که  در چند ماه گذشته پرورش و تولید دام و طیور نیز به این جمع اضافه شده است و از طریق بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه و هم از طریق منابع داخلی بانکی این ظرفیت ایجاد شده است.