رشد صادرات محصولات صنعتی آذربایجان شرقی هم‌تراز با کشور
رشد صادرات محصولات صنعتی آذربایجان شرقی هم‌تراز با کشور

مهرتبریز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که پیش بینی می شود تراز تجاری کشور امسال و سال آینده به صورت واقعی مثبت شود، گفت: براساس آمار در شش ماه نخست امسال میزان صادرات در حوزه های صنعت، معدن و فراوری محصولات معدن رشد داشته است به طوری که رشد صادرات […]

مهرتبریز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که پیش بینی می شود تراز تجاری کشور امسال و سال آینده به صورت واقعی مثبت شود، گفت: براساس آمار در شش ماه نخست امسال میزان صادرات در حوزه های صنعت، معدن و فراوری محصولات معدن رشد داشته است به طوری که رشد صادرات صنعتی استان هم تراز با کشور است.

به گزارش خبرنگار  ما در تبریز؛صابر پرنیان با حضور در برنامه تلویزیونی “تراز” شبکه سهند که به منظور بررسی چالش های صادرکنندگان استان انجام شد، افزود: رشد تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات در شش ماه نخست امسال ۷ درصد رشد داشته که این آمار کم نظیری است و نشان می دهد عمده واردات به سمت تکنولوژی هدایت شده است.
وی ادامه داد: به توان تولید اکثر کالاها دست یافته ایم و اکنون در مرحله صادرات قرار داریم و به همین دلیل که بازار داخلی پاسخگوی حجم تولیدات ما نیست برای همین صادرات برای ما ضروری است.
وی با اشاره به اهمیت موضوع دیپلماسی اقتصادی در توسعه صادرات گفت: باید با ایجاد یک دپارتمان نگاه جدیدی در حوزه صادرات داشته باشیم چرا که صادرات برای ما بسیار حائز اهمیت است.
پرنیان تصریح کرد: باید صادرات محصولات منابع محور مانند کالاهای آب مجازی و فولاد نیمه خام را کاهش دهیم و محصولاتی با ارزش افزوده بالا مانند کالاهای دانش بنیان و ماشین آلات صنعتی صادر کنیم که در این زمینه آمار حاکی از رشد محسوس صادرات با تکنولوژی بالاست.
وی به اهمیت موضوع سیاستگذاری و هماهنگی دستگاه های اجرایی کشور در حوزه صادرات اشاره کرد و گفت: وظیفه دولت تسهیلگری است بنا بر این دستگاه های متولی نباید بصورت جزیره ای عمل کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: واردات کالاهای مصرفی کاهش و کالاهای واسطه ای و کالاهای سرمایه ای که شامل ماشین آلات است افزایش یافته است.
پرنیان افزود: باید علاوه بر اصلاح زیرساخت ها، با افزایش کیفیت تولید، حجم تولید انبوه و بسته بندی مناسب، کاهش قیمت تمام شده و برندسازی در بازارهای جهانی قدرت رقابت را افزایش دهیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: در طول ۱۰ ماه گذشته ۲۴ رویداد تجاری خارجی در استان اتفاق افتاده است که حضور رئیس جمهور یا سفرای کشورهای خارجی و هیات خارجی در استان تنها بخشی از این رویدادها است.
پرنیان ادامه داد: رویکرد استان به سمت ارتباط بخش خصوصی بازارهای کشورهای اطراف به فعالان اقتصادی بخش تولید، صنعت و بازرگانی استان است.
وی ادامه داد: تعهد ارزی یعنی ارز کالاهای صادر شده به چرخه اقتصاد کشور بازگردد ولی با توجه به این که در این زمینه نوسان ارزی وجود دارد معمولا تولیدکننده ها متضرر می شوند.
وی افزود: آمادگی برگزاری دوره های آموزشی، تور صنعتی، حضور در نمایشگاه های خارجی و ایجاد پاویون اختصاصی استان در کشورهای هدف که به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است را داریم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: علاوه بر استقبال از پیشنهادات و نکته نظرات نخبگان و دانشگاهیان، آماده ایجاد بستری بین تولیدکنندگان، متفکران، نخبگان و صادرکنندگان هستیم که البته اتاق بازرگانی تبریز باید پرچم دار و محور باشد و دستگاه های اجرایی نیز پشتیبان تجار باشند.
وی با بیان این که جهت گیری دولت سیزدهم بر توسعه صادرات است، گفت: در حال حاضر به منظور فعال کردن میزهای تجاری استان جلسات متعددی برگزار می شود تا از تمام ظرفیت ها بتوانیم به نحو احسن بهره لازم را داشته باشم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: رشد ۸ درصدی اقتصاد، توسعه صادرات و رفع موانع تولید از هدفگذاری های شاخص در استان است.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵