۲۸ کارگاه بازسازی و مرمت میراث فرهنگی در آذربایجان شرقی فعال هستند
۲۸ کارگاه بازسازی و مرمت میراث فرهنگی در آذربایجان شرقی فعال هستند

مهرتبریز: مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از فعال بودن ۲۸ کارگاه بازسازی و مرمت میراث فرهنگی در آذربایجان شرقی در سه ماهه اول سال ۹۶ خبر داد.

به گزارش مهرتبریز، مرتضی آبدار  با اشاره به عملکرد حوزه میراث‌فرهنگی اظهار کرد: در راستای حفظ و صیانت از اماکن و محوطه های تاریخی و آمادگی هر چه بیشتر برای میزبانی از گردشگران و نیز رویداد تبریز ۲۰۱۸، پروژه بهسازی و عملیات مرمتی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان به جد در حال پیگیری است.

وی افزود: در اجرای این پروژه می توان به مرمت بخش هایی از موزه آذربایجان، موزه قاجار، مسجد کبود ، پشت بام بازار، مسجد جامع اهر، عمارت اربابی وینق، مسجد شیخ شهاب الدین اهری، گنبد کبود مراغه و …. از مهمترین کارگاه های فعال در حال حاضر استان هستند.

مرمت خانه حریری در مراحل پایانی

آبدار از خانه هایی که مرمت آنها در سال ۹۶ به اتمام می رسد به خانه حریری اشاره و عنوان کرد: تمامی مراحل مرمت خانه حریری یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی شهر تبریز متعلق به دوره قاجار از جمله عملیات استحکام‌بخشی، کف‌سازی، ایزوگام سقف، مرمت بخش‌های الحاقی و نیز مرمت نقاشی‌ها و نگارگری‌های دیواره‌های این خانه توسط متخصصان انجام گرفته و در مراحل پایانی است و در آینده نزدیک بخشی از این خانه به عنوان موزه مطبوعات مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.

ثبت ۱۲ اثر در فهرست آثار ملی

مدیر کل میراث فرهنگی استان تعداد حرایم ثبتی استان را ۵ مورد اعلام کرد و از خانه سلطان قرایی، خانه لاله ای، خانه کمپانی، مدرسه رشدیه و … نام برد.

او افزود : در سال گذشته شش اثر تاریخی و یک اثر معنوی نیز در استان به ثبت رسیده است که در بخش آثار تاریخی حمام اسپراخون، پل قزل کورپی، خانه کلکته چی ، کاروانسرای جانانلو، خانه و باغ تیل و پل دهخوارگان و در بخش آثار معنوی از ثبت شیوه پخت سنتی صابون مراغه از این جمله اند.

شایان به ذکر است  قریب به یک هزار و ۷۸۰  اثر  تاریخی، معنوی و طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور تا پایان سال ۹۵ به ثبت رسیده است.