آژانس: ایران ۱۸ برابر بیش از حد توافق شده در برجام اورانیوم غنی کرده است
آژانس: ایران ۱۸ برابر بیش از حد توافق شده در برجام اورانیوم غنی کرده است

  مهرتبریز-​آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در گزارش جدید خود مدعی شده است که ایران ۱۸ برابر بیشتر از حد توافق شده در برجام اورانیوم غنی کرده است. این نهاد سازمان ملل امروز سه‌شنبه همچنین ادعا کرد که حدود ۴۲ درصد اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد از منظر تئوری کافی است و در صورت غنی […]

 

مهرتبریز-​آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در گزارش جدید خود مدعی شده است که ایران ۱۸ برابر بیشتر از حد توافق شده در برجام اورانیوم غنی کرده است.

این نهاد سازمان ملل امروز سه‌شنبه همچنین ادعا کرد که حدود ۴۲ درصد اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد از منظر تئوری کافی است و در صورت غنی سازی بیشتر برای تولید یک بمب هسته‌ای است.

آژانس در این گزارش مدعی است که ذخیره ایران شامل ۴۳۴٫۷ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد در قالب هگزافلوراید اورانیوم به علاوه ۳۷٫۷ کیلوگرم در قالب‌های دیگر است.

این گزارش در راستای ادعای بلومبرگ مبنی بر غنی سازی ۸۴ درصدی اورانیوم در ایران، می‌گوید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذرات اورانیوم غنی‌شده تا ۸۳٫۷ درصد در آبشارهای اصلاح‌شده که قرار است تا ۶۰ درصد در فردو غنی‌سازی شود، شناسایی کرده است.

آژانس اعلام کرده که گفتگوها با ایران درباره منشا این ذرات در حال انجام است و ایران گفته که نوسانات ناخواسته در سطح غنی سازی ممکن است رخ داده باشد.
منبع: تسنیم