افزایش بهره مندی عشایر آذربایجان ‌شرقی از برق خورشیدی در دولت مردمی
افزایش بهره مندی عشایر آذربایجان ‌شرقی از برق خورشیدی در دولت مردمی

به گزارش مهرتبریز، اکبر فرج‌نیا در جریان واگذاری ۲۵ دستگاه پنل خورشیدی به عشایر گنانلو و پیرانلو اظهار کرد: هم اکنون قیمت هرکدام از این پنل ها در بازار آزاد ۱۱ میلیون تومان است که جمعیت عشایری فقط با پرداخت یک میلیون تومان، آن را دریافت و مورد بهره برداری قرار می دهند. وی با […]

به گزارش مهرتبریز، اکبر فرج‌نیا در جریان واگذاری ۲۵ دستگاه پنل خورشیدی به عشایر گنانلو و پیرانلو اظهار کرد: هم اکنون قیمت هرکدام از این پنل ها در بازار آزاد ۱۱ میلیون تومان است که جمعیت عشایری فقط با پرداخت یک میلیون تومان، آن را دریافت و مورد بهره برداری قرار می دهند.

وی با اشاره به گزارشی از آخرین وضعیت توسعه ای برق استان و خدمات انجام یافته در سال‌های پس از انقلاب در حوزه برق به ویژه برق رسانی روستایی، گفت: عزم جدی این شرکت توسعه انرژی‌های پاک و جایگزینی آن با سوخت فسیلی است.

فرج نیا اظهار داشت: سامانه انرژی خورشیدی قابل حمل (پنل های تولید برق خورشیدی) توان تولید ۱۰۰ وات برق را داراست به‌گونه‌ای که پنج لامپ را همزمان روشن و ۴۸ ساعت نیز انرژی برق را در خود ذخیره می کند.

محمد اسکندری مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی هم در این مراسم با بیان اینکه دولت مردمی سیزدهم در محرومیت‌زدایی گام‌های جدی برداشته است، گفت: دولت در توسعه متوازن با رسیدگی به مناطق عشایری و روستایی، عدالت محوری را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است.

سیدمحمدحسن آل‌هاشم، مدیرکل امور عشایری آذربایجان شرقی نیز گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام یافته، طرح تجهیز خانوارهای عشایری استان به سامانه های مذکور ادامه می‌یابد و تمامی هزینه‌های آن از سوی دولت تامین شده و تنها ۱۰ درصد قیمت تمام شده آن از متقاضیان دریافت می‌شود.

امروز واگذاری ۱۵۶ دستگاه پنل خورشیدی تولید برق (فتوولتائیک) به عشایر استان آذربایجان ‌شرقی در مراسمی به صورت نمادین در قشلاق عشایری گنانلو و پیرانلو در شهرستان خداآفرین آغاز شد.

این پنل ها قابلیت شارژ با برق شهری را داشته و همچنین خود پنل ها نیز می توانند موجب شارژ موبایل چراغ قوه و موجب روشنایی همزمان پنج رشته لامپ و نیز رادیو و تلویزیون کم ‌مصرف را دارند.