افزایش ۲۶ درصدی فوتی‌های ناشی از تصادفات رانندگی درآذربایجان‌شرقی
افزایش ۲۶ درصدی فوتی‌های ناشی از تصادفات رانندگی درآذربایجان‌شرقی
مهرتبریز-مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی از رشد ۲۶ درصدی آمار  فوت در تصادفات رانندگی در آذربایجان‌شرقی خبر داد. 

 

به گزارش خبرنگار ما در آذربایجانشرقی؛مهرداد ستاره در نشست خبری با اصحاب رسانه ها افزود: متاسفانه در ۱۱ ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد افزایش تصادفات منجر به فوت درون شهری در تبریز داشته ایم و این تعداد فوتی در داخل کلانشهر تبریز نسبت جاده های استان بیشتر است.
وی اظهار داشت:آمار فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی ۱۱ ماهه نخست ۱۴٠۱ درون شهری از ۱۸۸ نفر پارسال به ۲۳۶ نفر تا پایان بهمن ماه امسال رسیده و متاسفانه ۲۶ درصد رشد داشته است.

«مهرداد ستاره» تصریح کرد: در این بازه زمانی ۲۳۶ نفر در اثر تصافات رانندگی درون شهری در این استان فوت کردند که تعداد فوتی های ناشی از این حوادث در ۱۱ ماه سال گذشته ۱۸۸ نفر بود.

وی با بیان اینکه ۱۲۵ نفر معادل ۵۳ درصد از فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی درون شهری استان ساکن تبریز بودند، اظهار کرد: مراغه با ۲۴ نفر و بناب با ۱۵ فوتی در رده های دوم و سوم فوتی های این حوادث قرار دارند.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: در این بازه زمانی ۵۹۷ نفر نیز در تصادفات برون شهری استان فوت کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۵۴۷ نفر بود، ۹ درصد رشد نشان می دهد.

وی یادآور شد: از مجموع فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی برون شهری و جاده های روستایی استان، تبریز با ۱۰۷ نفر در رده اول و شهرهای مرند با ۷۹ و اهر با ۵۶ فوتی در رده دوم و سوم قرار دارند.

ستاره، با اشاره به اینکه فراوانی تعداد فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی سال جاری، در سال بعد مشخص می شود، افزود: آذربایجان شرقی از نظر فراوانی در تعداد فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی در سال ۱۴۰۱ در رده هشتم و به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در رتبه ۲۴ قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تا ساعت ۹ صبح امروز تعداد فوتی های ناشی از ایام نوروز ۱۴۰۳ و انفجار ترقه های در حال ساخت در بناب یک نفر گزارش شده است و آمار نهایی تا سه روز آینده مشخص می شود، اظهار کرد: تعداد فوتی های ایام نوروز سال گذشته هفت نفر و نوروز سال ۱۴۰۱ نیز ۶ نفر گزارش شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در ۱۱ ماه سال جاری ۹۰ نفر (مرد) در اثر حوادث کار در استان فوت کرده اند، گفت: این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۷۰ نفر بود، ۲۹ درصد رشد یافته است.

ستاره، ادامه داد: آذربایجان شرقی از نظر فراوانی در تعداد فوتی های ناشی از کار در سال ۱۴۰۱ در رده هشتم و به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در رده شانزدهم قرار دارد.

وی اظهار کرد: ۵۲ درصد از فوتی های ناشی از حوادث کار در سال جاری در اثر سقوط از بلندی، ۲۰ درصد در اثر برخورد با اجسام سخت، ۱۳ درصد در اثر برق گرفتگی، ۶ درصد در اثر سوختگی، پنج درصد در اثر غرق شدگی و چهار درصد در اثر خفگی بوده و تبریز با ۵۰ نفر در رده اول و شهرهای مرند با هشت نفر و شبستر با پنج نفر در رده های دوم و سوم قرار دارند.

۴۴ نفر در آذربایجان شرقی قربانی گاز گرفتگی

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: گاز مونوکسید کربن (قاتل آرام) در ۱۱ ماه امسال جان ۴۴ نفر از هم استانی ها را گرفت که از این ۱۴ نفر زن و ۳۰ نفر مرد هستند.

ستاره، افزود: تعداد فوتی های ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۵۴ مورد بود، ۱۹ درصد کاهش یافته است.

وی یادآور شد: آذربایجان شرقی از نظر فراوانی فوتی های ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در سال ۱۴۰۱ در رتبه چهارم کشور و به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در رتبه هشتم قرار دارد.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۱۱ ماه سال جاری ۲۲ نفر در این استان در اثر برق گرفتگی فوت کرده اند که از این تعداد یک نفر زن و ۲۱ نفر مرد هستند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۶ نفر بود، ۳۸ درصد افزایش یافته است.

ستاره، ادامه داد: آذربایجان شرقی از نظر فراوانی تعداد فوتی های ناشی از برق گرفتگی در سال ۱۴۰۱ در رده ۱۵ و به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در رده ۲۹ کشور قرار دارد.

وی اظهار کرد: در سال جاری ۲۰ نفر شامل چهار زن و ۱۶ مرد نیز در اثر غرق شدگی فوت کرده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۲۳ نفر بود، ۱۳ درصد کاهش یافته است و این استان از نظر فراوانی تعداد فوت شدگان در اثر این حوادث در رده ۱۵ و به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در رده ۲۷ کشور قرار دارد.

فوت ۹۲۴ نفر در آذربایجان شرقی در اثر حوادث

ستاره، ادامه داد: در ۱۱ ماه سال جاری مجموع فوتی های ناشی از حوادث در این استان ۹۲۴ نفر است که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۸۲۰ نفر بود، ۱۳ درصد افزایش نشان می دهد.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی در ادامه خاطر نشان شد:در کمیسیون نوبت اول که متشکل از هیات سه نفره استان است، آذربایجان شرقی ار نظر تعداد پرونده های برگزار شده در کمیسیون نوبت اول رتبه دوم کشوری را دارد که در آن حدود ۶۳ درصد

پرونده ها به محکومیت و ۳۷ درصد به تبرئه فرد خاطی منجر شده است و  از نظر پرونده های کمیسیون نوبت دوم که متشکل از هیات پنج نفره است، رتبه سوم را در کشور داریم که نشان دهنده حجم کار بالای واحد کمیسیون است که در این خصوص نیز ۵۶

درصد وپرونده ها به محکومیت و  ۴۴ درصد پرونده ها به تبرئه فرد خاطی ختم شده است. همچنین اعتراضات استان های شمالغرب در نوبت دوم کمیسیون نیز به آذربایجان شرقی ارجاع داده می شوند.

دکترستاره در پایان تاکیدکرد: در بحث معاینات بالینی حوادث کار در یازده ماه نخست سال جاری مراجعین و مصدومین ۱۳۹٠ نفر بوده اند که از این تعداد ۴۳ زن و ۱۳۴۷ مرد بودند که در مجموع نسبت به مدت مشابه سال قبل که این تعداد ۱۳۱۶ نفر بوده اند افزایش

۶ درصدی را داشتیم. آذربایجان شرقی از نظر فراوانی تعداد معاینات بالینی مصدومین حوادث کار بعد از استان های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان و فارس در رتبه ششم کشوری قرار دارد و از لحاظ میزان معاینات مصدومین حوادث کار به ازای هر یصدهزار نفر، استان در رتبه پانزدهم کشور قرار گرفته است.