افزایش ۷۲٫۹ درصدی صادرات آذربایجان‌شرقی به کشورهای عضو پیمان شانگهای
افزایش ۷۲٫۹ درصدی صادرات آذربایجان‌شرقی به کشورهای عضو پیمان شانگهای
مهر تبریز: مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: میزان صادرات از گمرکات آذربایجان شرقی به کشورهای عضو پیمان شانگهای در 10 ماه امسال از نظر ارزش 72.9 درصد افزایش یافته است.

به گزارش مهر تبریز، محمد جعفر عظمائی امروز در گفتگو با خبرنگاران افزود: در ۱۰ ماه نخست امسال میزان صادرات از گمرکات استان به کشورهای عضو پیمان شانگهای از نظر ارزش حدود ۱۱۵میلیون دلار و از نظر وزنی ۹۹ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۷۲٫۹ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: کشورهای فدراسیون روسیه، پاکستان، هند، چین، ازبکستان، تاجیکستان و قزاقستان عمده مقاصد صادراتی محموله های صادراتی استان بوده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به صادرات ۲۶۵ قلم گروه کالایی از گمرکات استان به کشورهای عضو پیمان شانگهای افزود: در ۱۰ ماه نخست امسال محصولات پلی استرن غیرقابل انبساط معمولی، پسته ها با پوست تازه و خشک، شکلات و خرما از جمله گروه های کالایی صادر شده به کشورهای عضو پیمان شاگهای بوده است.

سازمان همکاری شانگهای از نظر جغرافیایی و اقتصادی اهمیت دارد زیرا کشورهای عضو آن حدود ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهند و حدود ۴۰ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده اند.گفتنی است که ایران هم در نشست اخیر این سازمان در تیرماه سالجاری به عنوان عضو جدید پذیرفته شد.