امروز بحث اخبار جعلی و سواد رسانه‌ای یکی از مباحث‌ مهم کشور است
امروز بحث اخبار جعلی و سواد رسانه‌ای یکی از مباحث‌ مهم کشور است
مهرتبریزوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه شاخص‌های فرهنگ و هنر در دولت سیزدهم رشد ۱۰۰ درصدی داشته است، گفت: در ابتدای شروع به کار دولت چهار هزار نفر تحت پوشش صندوق اعتباری هنر بودند که هم اکنون این رقم به بیش از هشت هزار نفر افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛محمدمهدی اسماعیلی شامگاه دوشنبه در نشست صمیمی با اصحاب رسانه و فعالان فرهنگی و هنری آذربایجان شرقی در تبریز با بیان این مطلب، افزود: امروز بحث اخبار جعلی و سواد رسانه‌ای یکی از مباحث‌ مهم کشور است و ما باید در ۲ سال آینده همه موانع و مشکلات حوزه فرهنگ و رسانه را حل کنیم.

وی با بیان اینکه پررونق‌ترین دوره فرهنگ و هنر در این دولت با عدد و ارقام اتفاق افتاده است، افزود: نگاهی به تعداد مخاطبان برنامه‌های فرهنگی و اجرا شده اعم از سینما و تئاتر و نیز تعداد بلیط‌های فروخته شده و تعدد اجراهای صحنه ای گویای این مطلب است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در روزهایی که کار را تحویل گرفتیم، میزان فروش فیلم‌های سینمایی ۷۷۰ میلیارد ریال بود، در حالی که این رقم امروز به ۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال افزایش یافته است، تاکید کرد: تعداد تماشاگران اجراهای صحنه‌ای سال گذشته ۴۰۰ هزار ایرانی در کشورهای همسایه بود، در حالی که تماشاگران صحنه ای داخل کشور امسال یک میلیون نفر بودند.

اسماعیلی با بیان اینکه ما در وزارتخانه بنای اصلاح رویه‌های موجود را داریم، یادآور شد: اصلاح آیین نامه نظام توزیع یارانه‌ها، اصلاح آیین نامه درج آگهی‌ها و نیز مسئله کاغذ را به صورت شفاف پیگیر هستیم و در مراحل آخر قرار داریم. همچنین به دنبال روشن کردن تمام مسائل و شفاف‌سازی همه امور حوزه فرهنگ و هنر و رسانه بوده و در این راستا به دنبال این هستیم همه روزنامه نگاران پروانه روزنامه نگاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه به دنبال صدور پروانه روزنامه نگاری هستیم و می‌خواهیم لایحه آن را نیز به مجلس بفرستیم که با توجه به ترافیک کاری مجلس و اینکه به چهار سال بعدی هم نمی‌رسد، افزود: ظرفیت آیین نامه‌های مرتبط مصوب ۱۳۵۴ اصلاح کردیم تا هویت صنفی مشخصی را به خبرنگاران بدهیم.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه امروز بخشی از رسانه‌ها در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، اضافه کرد: باید همه کانال‌ها و پایگاه‌های مجازی که بیش از پنج هزار نفر عضو دارند، ثبت شوند، اما متاسفانه بسیاری از آنها هنوز ثبت نشده‌ و در انتشار اخبار آزادانه به نشر برخی اخبار دروغ نیز می‌پردازند.

وی صراحت لحظه را ویژگی این دوره وزارتخانه اعلام کرد و گفت: تلاش می‌کنم حرف‌هایم شفاف، صریح و صمیمی به مخاطبان برسد و از گفتن جملات بی‌خاصیت پرهیز می‌کنم. من محدوده‌ام قانون است و به قانون عمل می‌کنم، نباید از حریم قانون کوتاه بیاییم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دفاع از هویت و شخصیت اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه را مثل اعضای خانواده خود دانست و گفت: ما مسئول و پاسخگوی دغدغه‌های اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه هستیم و من رسیدگی به همه مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر را وظیفه خود می‌دانم .

اسماعلی رسیدگی به مشکلات معیشتی، مسکن و بیمه اصحاب رسانه و فرهنگ و هنر را جزو دغدغه‌های خود برشمرد و افزود: پیامکی برای ثبت نام مسکن به ۹۸ هزار نفر عضو صندوق هنر ارسال کردیم ؛ همچنین بیمه خبرنگاران را به شدت دنبال می‌کنیم و به دنبال این هستیم هر کسی که پروانه روزنامه نگاری دارد، باید بیمه نیز داشته باشد.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه یک گفتگوی ۲۰۰ ساله در کشور داریم و آن در رابطه با اولویت‌ها و بن‌مایه‌های جامعه است، گفت: هویتی که جامعه ایرانی – اسلامی بر مبنای آن شکل گرفته آن است که انقلاب اسلامی یک مقاومت بزرگ فرهنگی در برابر اتفاقات دو سده اخیر بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در یک دوره‌ای نگاهی وجود داشت که جامعه ایرانی یک جامعه متحد به هم پیوسته با نظام ارزشی هنجاری مبتنی بر آداب و سنن بومی بود که تلاش می‌کرد فضای حاکم را بر اساس خوانش‌های غربی تبیین و تفسیر کند، افزود: نظام رسانه‌ای ما در دو سده اخیر درگیر این مشکل بود و تلاش می‌کنیم فاصله بین عمق باورهای مردم و نگاه روشنفکران را کاهش دهیم.

اسماعیلی با بیان اینکه تبریز یکی از بهترین خاستگاه‌های فکر و اندیشه در سده اخیر است، اظهار کرد: دولت نوین ایرانی ابتدای قرن ۱۶ در این منطقه شکل گرفته است زمانی که هنوز صلح وستفالی یک سده و نیم باقی مانده بود که در اینجا دولت ملی شکل گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ما در تشکیل دولت – ملت از نظام‌های جدید حداقل یک سده و نیم جلوتر هستیم، گفت: تبریز و آذربایجان کانون شکل‌گیری دولت ملی در ایران بوده و خیلی از متفکران معاصر آغاز دولت را تشکیل دولت ملی ایران می‌دانند.

وی تاکید کرد: شما خبرنگاران و اصحاب رسانه باید در این فضا راویان و روایتگران مقاوم هویت ملی ایرانی و منافع عمومی مردم ایران باشید.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه ما و اصحاب رسانه و فرهنگ و هنر وظیفه داریم فاصله‌های ایجاد شده بین مردم و جامعه را کنار بزنیم، گفت: طی ۲ هفته اخیر چند نشریه سراسری در کشور به موضوع خودکشی و افسردگی تمرکز کرده بودند در صورتی که این موضوع در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار پایین است.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها با پرسشگری و دغدغه حل مسئله می‌توانند خود را به قله برسانند؛ تاکید کرد: ما از جامعه بزرگ رسانه‌ای تبریز که یک حوزه نمایندگی را رهبری می‌کند توقعمان ناظر به حل مشکلات کشور و استان است و همان طور که تبریز پیشتاز بسیاری از حوزه‌های تحولی و فرهنگ و تمدنی در کشور بود، امروز نیز انتظار داریم مشکلات و دغدغه‌های جامعه را نمایندگی کرده و به دنبال نقش آفرینی در حل مسائل کشور باشد.

دولت رئیسی دولت ضد فساد است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگر سخنان خود، با بیان اینکه این دولت و در راس آن آقای رئیسی ضد فساد است، گفت: ایشان ۴۰ سال در قوه قضاییه با فساد مبارزه کردند و دولت مصمم به مبارزه با این معضل است و شما خبرنگاران نقش اصلی را در اجرای این ماموریت بر عهده دارید.

وی رسانه‌ها را پیشتاز مبارزه با فساد دانست و تاکید کرد: انتظار می‌رود رسانه‌ها دولت را در اجرای این امر مهم یاری کنند.