مهر تبریز: دادستان تبریز با تاکید بر لزوم توجه به وحدت، همبستگی و انسجام ملی در انتخابات پیش‌رو به عنوان خواست همگانی، گفت: خط قرمز ما رفتارهای ناهنجار، ناقض قانون، اخلاق و توجه به انسجام ملی است طوری که نباید نامزدها و هواداران و ستادهای انتخاباتی آن‌ها از چارچوب‌های اخلاقی و قانونی خارج شوند.

بابک محبوب علیلو در نشست تبیینی فعالان رسانه‌ای استان آذربایجان شرقی که با محوریت انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: رسانه‌ها در بحث انتقال ارزش‌ها و هنجارهای درست اجتماعی در صف اول قرار دارند.

وی با بیان اینکه رسانه می‌تواند نقش اصلی در افزایش مشارکت و حضور پرشور مردم در انتخابات ایفا کند، تشریح کرد: رسانه اعم از مجازی یا سنتی می ‌تواند نقشی اصلی و تاثیرگذار در افزایش مشارکت عمومی داشته باشد.

وی حضور مردم را بالاترین سرمایه‌ی اجتماعی عنوان کرد و گفت: مردم مدافع سرسخت نظام هستند و در هر جایی که لازم باشد حضور یافته و نقشه‌ِ دشمنان را نقش بر آب کرده‌اند و اخیرترین حماسه‌ مردم حضور باشکوه در بدرقه شهدای خدمت بود که نشان دادند قدردان زحمات نیروهای صادق هستند.

علیلو افزود:ما زمانی موفق هستیم که مردم را در کنار خود مشاهده کنیم.

دادستان تبریز با تاکید به اینکه  اصل نظام و انسجام ملی با اهمیت‌ترین موضوع در انتخابات است، افزود: رفتارهای ناهنجار، ناقض قانون، اخلاق و توجه به انسجام ملی خط قرمز ما است و نباید نامزدها و هواداران و ستادهای انتخاباتی آن‌ها از چارچوب‌های اخلاقی و قانونی خارج شوند.

وی با اشاره به رصد فعالیت‌های مجرمانه و ناقض قوانین در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، اظهار کرد: تمام بایدها و نبایدها به طور کتبی به روسای ستادهای مرکزی تبلیغاتی در استان منعکس شده است.

وی با اشاره به اینکه مدیران و مسئولان با هر رده‌ای نباید از موقعیت خود به نفع یا ضرر کاندیدایی عمل کنند، خاطرنشان کرد: امکانات دستگاه‌های اجرایی دولتی و عمومی غیردولتی مثل شهرداری‌ها نباید با هدف تبلیغ به نفع یا ضرر کاندیداها استفاده شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست گفت:هدف ما مشارکت پرشور مردم در انتخابات ریاست جمهوری با رویکرد رسانه در راستای ارتقای مشارکت آگاهانه مردم است

سیدمحمدحسین بلاغی با تاکید به اینکه رسانه‌ها شور و نشاط در حوزه بلوغ سیاسی را نشان دهند، افزود:در برهه‌ها و مناسبت‌های مختلف سیاسی،‌اجتماعی و … جریان رسانه با نگاه مثبت در جهت ایجاد بصیرت و بینش آگاهانه و صحیح تلاش کرده است و این همراهی اهالی رسانه شایسته تقدیر است.

وی افزود: دستورالعمل رسانه‌ای هیات نظارت بر مطبوعات درباره انتخابات، قوانین انتخابات مرتبط با حوزه تبلیغات به کانون‌های آگهی و تبلیغاتی و توصیه نامه‌های رسانه‌ای پیرامون انتخابات از جمله الزامات ابلاغی به حوزه رسانه و تبلیغات است.

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی تبریز نیز در این نشست گفت: فعالان رسانه‌ای استان از لحاظ پایبندی به مقررات و اصول اخلاقی در فعالیت‌های خود سرآمد هستند.

سرهنگ اکبر محمد جعفری با بیان این‌که پلیس فتا همواره در خدمت تمام مردم جامعه برای برقراری آرامش روانی در فضای مجازی است، افزود: خط قرمز ما تشویش اذهان و برهم زدن آرامش روانی مردم است.