برگزاری دهمین گپ‌تایم فناورانه پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی
برگزاری دهمین گپ‌تایم فناورانه پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی

مهرتبریز-دهمین نشست مشترک شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور با حضور نمایندگان مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا میرتاج‌الدینی و دکتر محمدحسین فرهنگی با هدف آشنایی و شناخت هر چه بیشتر ایشان از توانایی‌ها و همچنین مشکلات و موانع این شرکت‌ها، در مجتمع عصر انقلاب پارک علم و فناوری […]

مهرتبریز-دهمین نشست مشترک شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور با حضور نمایندگان مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا میرتاج‌الدینی و دکتر محمدحسین فرهنگی با هدف آشنایی و شناخت هر چه بیشتر ایشان از توانایی‌ها و همچنین مشکلات و موانع این شرکت‌ها، در مجتمع عصر انقلاب پارک علم و فناوری استان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز، سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، ضمن قدردانی از تلاش‌های پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی در تحقق پیام مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۱، از برنامه‌های دقیق و مدون پارک علم و فناوری استان استقبال نموده و تصریح کرد: پارک‌های علم و فناوری سکوی پرتاب شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و صاحب ایده به سمت پیشرفت و حضور در بازارهای جهانی است. وی تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی و اساسی کشور را سرمایه‌گذاری صحیح بر روی شرکت‌های دانش بنیان و فناور دانست و افزود: امروزه به‌جای خام فروشی و نیمه خام فروشی، می‌توانیم با اتکا به دانش فنی نسبت به تولید محصول با فناوری بالا اقدام نماییم و از این طریق بیشتر در بازارهای جهانی حضور پیدا کنیم. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه به اهمیت بسیار زیاد نمایشگاه‌های تخصصی در زمینه بازاریابی و فروش اشاره کرده و غفلت شرکت‌های دانش بنیان و فناور از حضور در این رویداد‌ها را به منزله از دست دادن فرصت‌ها دانست.
محمدحسین فرهنگی در این نشست، ضمن تشکر از زحمات و برنامه‌ریزی‌های پارک علم و فناوری استان، در خصوص محدودیت‌های موجود از نظر فضاهای فیزیکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، پیشنهادات کاربردی در زمینه توسعه پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی ارائه نمود و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک تمامی مشکلات شرکت‌ها در حوزه توسعه فضا‌های مورد نیاز، مرتفع خواهد شد. عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت رفع مشکلات مطرح شده از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان تصریح کرد: مشکلات و موضوعات بین دستگاهی پیرامون ایجاد شهرک تخصصی شرکت‌های دانش بنیان و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز سخت افزاری و نرم افزاری در جلسه مشترک با سایر نهادها با حضور استاندار محترم استان طرح و تصمیم گیری شود.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی نیز در ادامه این نشست ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های پارک علم و فناوری استان، به هدف‌گذاری جدید پارک اشاره کرده و افزود: یکی از مهمترین اهداف پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی در سال آتی، برنامه‌ریزی و تلاش در جهت ارتقاء رتبه پارک استان در میان کلیه پارک‌های کشور می‌باشد. ایشان در ادامه به دستاوردهای پارک علم و فناوری استان در زمینه های مختلف از جمله تسهیلات پرداختی پارک به شرکت‌های فناور و دانش بنیان، حمایت‌های تسهیلاتی جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه فیزیکی اراضی پارک علم و فناوری در محور آزادراه تبریز- سهند، معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌های دانش بنیان و فناور اشاره نمود. دکتر جعفری راد در ادامه به برنامه‌های دیگر پارک علم و فناوری در زمینه‌های فروش محصولات از راه صادرات به کشور‌های دیگر، تغییر ریل‌گذاری سیاست‌های پارک از ایده محور به نیاز محور، همکاری و تعاملات بیشتر در زمینه‌های بین المللی، امکان‌استقرار شرکت‌های دانش بنیان و فناور در تکنو پارک‌های بین المللی اشاره کرد.
در ادامه جلسه، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به مشکلات خود در زمینه‌های مختلف همچون کمبود زیرساخت‌ها و فضاهای فیزیکی، مشکلات موجود در صادرات، صدور پروانه بهره برداری، نحوه فروش و بازاریابی اشاره نمودند.