برگزاری نشست هم‌اندیشی و همکاری فی‌مابین پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی و گمرک استان
برگزاری نشست هم‌اندیشی و همکاری فی‌مابین پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی و گمرک استان
مهرتبریز- جلسه هم اندیشی و همکاری فی‌مابین گمرکات آذربایجان شرقی و پارک علم و فناوری استان صبح امروز برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار ما در آذربایجان شرقی،در این جلسه دکتر جعفری راد، رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی ضمن تشریح فعالیت های پارک، به بیان مشکلات شرکت های دانش‌بنیان و فناور مستقر در زمینه مسائل گمرکی و صادرات و واردات محصولات و کالاهای دانش‌بنیان پرداخت.

دکتر جعفری راد اظهار کرد: حمایت از توسعه بازار بین‌المللی برای شرکت‌های فعال در حوزه صادرات و یا شرکت‌های دانش بنیان و فناور دارای قابلیت فعالیت در بازارهای بین‌الملل، بر اساس مقاصد جغرافیایی و یا حوزه فناوری تخصصی و با استفاده از کارگزارهای توانمندسازی صادراتی، از اهداف اصلی و مهم پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی می‌باشد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی  ادامه داد: ساز و کار توانمندسازی شرکت‌های مستقر و عضو در پارک علم و فناوری استان، نفوذ به بازارهای بین‌المللی و همچنین توسعه همکاری با این بازارها، نیازمند برخی تسهیلات و خدمات است که متناسب با عملکرد و ظرفیت های هر شرکت‌، در پارک علم و فناوری در نظر گرفته شده است.

وی همچنین به میزان صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: میزان صادرات در سال گذشته ۱۳ میلیون دلار بود که مجموع صادرات سه سال ۲۵٫۲ میلیون دلار بود و میزان بودجه مصوب ۷۲۸٫۵۴۱ میلیون ریال بود.
در ادامه صادق نامدار، ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی ضمن تقدیر از زحمات صورت گرفته توسط پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی به بیان راهکارها و تسهیلات موجود و همین معافیت ها در این زمینه پرداخت.

این جلسه که در خصوص آشنایی و استفاده حداکثری از تسهیلات و ظرفیت های قانونی برای شرکت های دانش بنیان و همکاری حوزه نظارت گمرکات استان با پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی برگزار گردید، مواردی به شرح ذیل مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی گمرکی به صورت دوره‌های کوتاه مدت، کارگاه‌های آموزشی یک یا دو روزه و همچنین برگزاری وبینارهای تخصصی برای شرکت‌های دانش بنیان.

ارائه مشاوره‌های گمرکی و بازرگانی با استفاده از کارشناسان مجرب و متخصص گمرکات استان

مشارکت گمرک در برگزاری میزگردهای تخصصی در حوزه تجارت خارجی حضور متخصصین زیر ربط از سازمان‌های ذی‌دخل

معرفی رابط گمرکات استان با پارک علم و فناوری استان جهت ایجاد هماهنگی و پیشبرد اهداف همکاری همکاری گمرکات استان با شرکت‌های دانش بنیان در نشست‌های تجاری در داخل و خارج کشور به خصوص در همایش‌ها، نشست‌ها،  و نمایشگاه‌های تخصصی هیئت‌های تجاری

در صورت افزایش فعالیت‌های تجاری
شرکت‌های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک و ایجاد بستر و زیرساخت‌های گمرکی امکان ایجاد دفتر گمرکی در پارک توسط حوزه نظارت گمرکات استان در چهارچوب دستورالعمل مربوط مقدور می‌باشد.

استفاده از پتانسیل‌های آزمایشگاهی شرکت‌های دانش بنیان مورد تایید اداره کل استاندارد در خصوص نمونه برداری و اعلام نظر در تعیین ماهیت کالا

همکاری لازم جهت تبادل اطلاعات و آمار تجارت خارجی اطلاع رسانی در خصوص برخوردهای شرکت دانش بنیان و فناوری از مزایا و معافیت قانونی گمرک