تولید نانوکاتالیست حذف آلاینده‌ها در دانشگاه سهند
تولید نانوکاتالیست حذف آلاینده‌ها در دانشگاه سهند
مهر تبریز: محققان دانشگاه صنعتی سهند موفق به تولید نوع جدیدی از نانوکاتالیست‌ها برای حذف آلاینده‌های شیمیایی شدند.

به گزارش مهر تبریز، نانوکاتالیست‌های نوری اکسیدنیکلِ سیاهِ تزئین شده با نانوموادکربنی و اکسی هالید‌های بیسموت با دو کاربرد مهم در تصفیه آب‌های آلوده و تولید متانول از دی اکسید کربن، تولید شده است.
محمد حقیقی مجری این طرح تحقیقاتی گفت: این نانوکاتالیست نوری پس از قرارگیری در محیط آلاینده، مولکول‌های آلاینده را جذب و سپس تحت تاثیر نور این مولکول‌ها را به گونه‌هایی بی ضرر و یا کم ضرر تبدیل می‌کند.

وی اضافه کرد: در این طرح، نانوکاتالیست نوری اکسید نیکل سیاه کامپوزیت شده با نانو مواد کربنی و اکسی هالید بیسموت توانست آنتی بیوتیک پرمصرف تتراسایکلین هیدروکلرید را در حدود ۸۲ درصد حذف کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی سهند یادآور شد: آب‌های آلوده به آنتی بیوتیک‌ها یکی از معضلات بزرگ جامعه بشری در سراسر جهان محسوب می‌شود. به طوری که حذف این نوع آلاینده‌ها از محیط زیست بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر اثر گلخانه‌ای دی اکسید کربن از دیگر مشکلات فعلی است که دستیابی به فرآیندی کارآمد را ضروری می کند.

حقیقی با بیان اینکه تولد آنتی بیوتیک‌ها یکی از دستاورد‌های مهم بشری است که توانسته جان انسان‌ها را از بسیاری از بیماری‌هایی که علت آن‌ها حیوانات و باکتری‌ها هستند نجات دهد افزود: متاسفانه امروزه یکی از پراهمیت‌ترین آلاینده‌های نوظهور آنتی بیوتیک ها، هورمون‌ها و دارو‌های شیمی درمانی هستند.

وی ادامه داد: برای مثال آنتی بیوتیک‌ها از طریق پساب‌های صنایع داروسازی و کارخانه‌های سازنده آنتی بیوتیک ها، بیمارستان‌ها، فاضلاب‌های انسانی، دارو‌های تارخ مصرف گذشته، فاضلاب‌های حیوانی و… به محیط زیست و عمدتاً محیط‌های آبی وارد می‌شوند. این ترکیبات منجر به صدمات جبران ناپذیر زیست محیطی می‌شوند به طوری که در خاک رسوب می‌کنند و در صورت جاری شدن آب‌ها از روی خاک، در آب‌های سطحی و زیرزمینی ماندگار می‌شوند و در نهایت به آب آشامیدنی انسان‌ها و چرخه غذایی آن‌ها راه می‌یابند که امروزه با افزایش جمعیت نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده، بنابراین حذف این مواد ضروری است.

این استاد مهندسی شیمی افزود: از سوی دیگر، دی اکسید کربن به عنوان یکی از مهمترین گاز‌های گلخانه ایست که باعث گرمایش زمین شده و گرمایش زمین نیز نقش مهمی در تغییرات اقلیمی ایفا می‌کند. به طوری که انتظار می‌رود در صورت کنترل نشدن حجم ورودی دی اکسید کربن به جو زمین، در آینده‌ای نه چندان دور، بسیاری از موجودات نتوانند به زندگی خود بر روی زمین ادامه دهند؛ بنابراین کاهش مقدار دی اکسید کربن بسیار حائز اهمیت است.

طرح سنتز نانوفتوکاتالیست اکسیدنیکلِ سیاهِ تزئین شده با نیتروژن _کربن کوانتوم دات و کوپل شده با Bi۷O۹I۳ و ارزیابی عملکرد آن در تصفیه پساب داروئی کار مشترک محمد حقیقی، مریم شعبانی و علی محمدی به شماره ۱۰۹۶۵۲ در اداره ثبت اختراعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شده است.