ثبت ملی ریس و نوقای تبریزی
ثبت ملی ریس و نوقای تبریزی
مهر تبریز: رئيس اتحاديه قنادان کلانشهر تبريز از ثبت ملی ریس و نوقای تبریزی خبر داد.

به گزارش مهر تبریز، رئیس اتحادیه قنادان کلانشهر تبریز با اعلام این خبر گفت: امید است نسل جوان و ذی‌نفع در این شغل بیش از پیش در جهت ارتقاء کیفی آن کوشیده و جایگاه والای سوغات و محصولات شیرینی تبریز را محفوظ بدارند.

“ناصر کریمی” از ثبت ملی لوکا (نوقا) و ریس تبریز خبر داد و گفت: در جهت حفظ و تداوم میراث فرهنگی آثار ناملموس آذربایجان با همکاری آقای حمزه زاده رئیس میراث فرهنگی استان و آقای نواداد معاون میراث فرهنگی، آقای صفری نائب رئیس اتحادیه قنادان، آقای پیری و آقای فلسفی پس از پیگیری های مکرر این محصولات قدیمی ثبت ملی گردید.
وی اظهار امیدواری کرد و افزود: امید است نسل جوان و ذی‌نفع در این شغل بیش از پیش در جهت ارتقاء کیفی آن کوشیده و جایگاه والای سوغات و محصولات شیرینی تبریز را محفوظ بدارند.
کریمی خاطر‌نشان کرد: لازم به‌ذکر است رشته ختایی (باقلوای سنتی ماه رمضان) علاوه بر نوقا و ریس ثبت ملی گردید.
رئیس اتحادیه قنادان کلانشهر تبریز گفت: پیرو ثبت ملی قرابیه در سال گذشته تلاش هایی در جهت ثبت محصولات قنادی برای حفظ ارزش دستاورد پیشکسوتان و زحمتکشان این حرفه و ماندگاری نام نیکشان و همچنین جهت جلوگیری از افول و فراموشی سنت‌ها و ارزش‌ها و انتقال آن به نسل‌های بعدی در سایه تلاش همکارانمان در اتحادیه انجام شده است.