جشنواره  زعفران مرند در تقویم رویدادهای گردشگری آذربایجان شرقی ثبت شد
جشنواره  زعفران مرند در تقویم رویدادهای گردشگری آذربایجان شرقی ثبت شد
مهر تبریز: گواهینامه جشنواره زعفران شهرستان مرند در تقویم رویدادهای گردشگری جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲ با شماره ۲۰۲۰۱۵۲۹به ثبت رسید و  ابلاغ شد .

به گزارش مهر تبریز ، احمد حمزه زاده، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان شرقی، در تشریح این خبر افزود: گواهینامه جشنواره زعفران شهرستان مرند در تقویم رویدادهای گردشگری جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲ با شماره ۲۰۲۰۱۵۲۹به ثبت رسید و به استان ابلاغ شد .
وی بیان کرد: با توجه به برگزاری جشنواره زعفران طی سالیان گذشته در شهرستان مرند، این جشنواره در سطح استانی به ثبت رسید که در صورت تداوم برگزاری جشنواره، امکان ثبت آن در سطح ملی نیز وجود دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان شرقی گفت: جشنواره زعفران در شهرستان مرند که هرساله در بازه زمانی شانزدهم آبان ماه الی هفدهم آبان ماه برگزار می‌شود و با توجه به اینکه شهرستان مرند خاستگاه زعفران است، جشنواره زعفران (طلای سرخ مرند) نیز در حال ثبت در تقویم رویدادهای گردشگری کشور است.


وی با بیان اینکه ثبت رویدادهای گردشگری در دستور کار این اداره‌ کل قرار دارد ادامه داد: رویدادهای گردشگری محرک مهم در صنعت گردشگری استان هستند و در برنامه‌های توسعه و بازاریابی بسیاری از مقاصد نقش موثر و برجسته‌ای ایفا می‌کنند و برای رقابت‌پذیری مقصد اهمیت زیادی دارند.
حمزه زاده گفت: وجود رویدادهای گردشگری متنوع در استان از جمله جشنواره‌های مربوط به برداشت محصولات کشاورزی مانند سیب، زعفران، انار و، آیین‌های سنتی، آیین‌هایی که مرتبط با نوروز هستند می‌تواند باعث ایجاد موج سفر به‌خصوص در فصل گردشگری استان باشند و ثبت رویدادها و اخذ گواهینامه ثبت آن از سوی وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی باعث شناخته شدن بهتر رویداد در سطح کشور خواهد شد.
وی تاکید کرد: تلاش و رویکرد جامعه گردشگری استان در جهت معرفی این‌گونه آیین‌ها در قالب رویدادهای گردشگری کشور استمرار دارد و به عنوان رسالتی مهم در صنعت گردشگری آذربایجان شرقی به شمار می‌رود.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان شرقی گفت: جشنواره زعفران مرند می‌تواند در بازه زمانی ۱۶تا ۱۷ آبان‌ ماه به منظور معرفی توانمندی‌های شهرستان به ویژه شناساندن محصول منحصر به فرد مانند زعفران مرند توسط دستگاه‌های اجرایی متولی و با همکاری اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برگزار شود.

خبرنگار ناصر غلامی هوجقان