ضرورت حفظ حرمت واژه جرم!
ضرورت حفظ حرمت واژه جرم!
مهر تبریز: جرم و تعریف آن هم برای خودش مراتبی دارد و باید به گونه ای جرم انگاری شود که دو روز دیگر قاضی خواست حکم بدهد، خدای ناکرده خنده اش نگیرد!
به گزارش مهر تبریز، ارسال پیامک تبلیغاتی انبوه جرم است! استفاده از عناوین علمی غیرواقعی همچون “دکتر و مهندس” جرم است! روشن کردن آتش در جنگل جرم است! مخدوش کردن پلاک خودرو جرم است! تبلیغ سیگار جرم است! سگ گردانی در معابر جرم است! نصب بنر درب منزل بدهکار جرم است! یعنی فقط کم مانده درخواست ویزای اقامت برای کاهش هزینۀ تحصیل در کانادا و موتور سواری هم جرم تلقی شود!
پیش خودمان بماند غریبه نیستید این مدل جرم انگاری و اطلاق واژه وزین جرم به هر فعل سخیف و نا سخیف در جامعه نوعی بی حرمتی به واژه جرم است. جرم و تعریف آن هم برای خودش مراتبی دارد و باید به گونه ای جرم انگاری شود که دو روز دیگر قاضی خواست حکم بدهد، خدای ناکرده خنده اش نگیرد!
یعنی کار تا جایی از خرک در رفته که ارسال پیامک تبلیغاتی انبوه جرم است اما در یکی از بندهای قانون کاهش مجازات حبس اعلام شده سرقت‌های زیر ۲۰ میلیون تومان در دسته جرائم قابل بخشش قرار می‌گیرد! یعنی در این دوره و زمانه ای که تعدیل نیرو نصف جوانان را بیکار کرده است و حقوق کارمندی و کارگری جوابگوی هزینه های زندگی نیست؛ همزمان تلگرام فیلتر است و توئیتر مال از ما بهترون، شما اگر با همین گوشی نوکیا چراغ قوه عهد دقیانوس و لاستیک میرزا، برای پیدا کردن مشتری و فروش ماست و کشک و دوغ سنتی، چهار تا پیامک برای در و همسایه و غریبه ارسال کنید مرتکب جرم شده اید ولی اگر همسایه قُلچماق شما که دور بازویش از دور بازوی مرحوم داداشی بیشتر است و تبر گردنش را نمی زند، با رعایت ملاحظات راهبردی از دیوار خانه مردم بالا برود و تا نوزده میلیون و نهصد و نود و نه هزار و نهصد و نود و نه تومان از اموال بندگان خدا را سرقت کند، جرم قابل بخشش انجام داده و فقط در صورت شکایت مالباخته باید اموالش را پس بدهد!
والا به خدا ما در زبان شیرین فارسی که اتفاقاً جزء چهار زبان کلاسیک دنیا محسوب می شود، واژه ها و عبارات زیادی داریم که استفاده از آنها اگر اثر گذار نباشد، دستکم در روز چند میلیون نفر به جمعیت مجرمین کشور اضافه نمی کنند! عباراتی نظیر « تخلف است… ممنوع است … پیگرد قانونی دارد… برخورد می شود… برخورد قضایی می شود… مجاز نیست… زشت است… صورت خوشی ندارد… از شما بعیده … خوبیت نداره …» و قس علی هذا … اینکه هر اتفاق ریز و درشت را در مملکت را جرم قلمداد کنیم، یعنی نصف مملکت هر روز ده ها فقره جرم مرتکب می شوند و راست راست در خیابان ها می چرخند و کسی هم با آنها برخورد نمی کند! حرمت واژه ها را حفظ کنیم…

وحید حاج‌سعیدی