رزمایش آمریکا و کره جنوبی/ کره شمالی: اقیانوس آرام را به میدان تیر تبدیل می‌کنیم
رزمایش آمریکا و کره جنوبی/ کره شمالی: اقیانوس آرام را به میدان تیر تبدیل می‌کنیم

مهرتبریز-کره شمالی تهدید کرد در پاسخ به رزمایش «سپر آزادی» آمریکا و کره جنوبی که قصد دارند در سطح گسترده برگزار کنند، اقیانوس آرام را به «میدان تیر» تبدیل خواهد کرد. ارتش آمریکا و کره جنوبی روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند که دو کشور رزمایش مشترک خود به نام «سپر آزادی» را از ۱۳ […]

مهرتبریز-کره شمالی تهدید کرد در پاسخ به رزمایش «سپر آزادی» آمریکا و کره جنوبی که قصد دارند در سطح گسترده برگزار کنند، اقیانوس آرام را به «میدان تیر» تبدیل خواهد کرد.
ارتش آمریکا و کره جنوبی روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند که دو کشور رزمایش مشترک خود به نام «سپر آزادی» را از ۱۳ تا ۲۳ مارس (۲۲ اسفند تا ۳ فروردین) برگزار خواهند کرد. این رزمایش «موضع دفاعی مشترک در برابر تهدید هسته‌ای و موشکی کره شمالی را تقویت می‌کند».

در این بیانیه آمده است: رزمایش یاد شده شامل آموزش حرکت مشترک در فضای باز، از جمله آموزش فرود مشترک و بازتاب «محیط‌های امنیتی اصلاح شده» در نتیجه پیشرفت‌های کره شمالی در توانایی‌های موشکی و تسلیحات هسته‌ای این کشور است.

کیم یو جونگ خواهر بانفوذ رهبر کره شمالی، ماه گذشته در سخنرانی خود در حزب حاکم، با بیان اینکه «هیچ تغییری در اراده ما وجود ندارد تا بدترین دیوانه‌های تشدید کننده تنش‌ها، بهای اقدامات خود را بپردازند»، آنها را تهدید به تلافی برگزاری رزمایش‌های مشترک‌شان کرد.

وی همچنین نظریه «بُرد موشک» را بیان کرد و گفت که ایالت می‌تواند آزمایش کند که آیا طرح‌های کلاهک آن می‌توانند گرمای ورود مجدد به جو را تحمل کنند یا خیر.

آخرین باری که کره شمالی موشکی را به اقیانوس آرام پرتاب کرد، اکتبر سال ۲۰۲۲ بود، زمانی که یک موشک بالستیک میان برد هواسونگ ۱۲ را بر فراز ژاپن پرتاب کرد که این موشک با طی مسافت ۴۶۰۰ کیلومتر، طولانی‌ترین مسافت طی شده توسط یک موشک کره شمالی تا امروز را به ثبت رساند.

یون سوک یول رئیس جمهور کره جنوبی که در ماه مه به قدرت رسید، تمرینات نظامی مشترک با متحد خود یعنی آمریکا را از سر گرفت. این مانورها در زمان دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا به امید تسهیل مذاکرات هسته‌ای او با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، کاهش یافته یا متوقف شده بود.

با این حال سه دیدار ترامپ با رهبر کره شمالی از سال ۲۰۱۸ آغاز شد، به هیچ گام مشخصی برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ منجر نشد، برنامه‌ای که با از بین رفتن دیپلماسی چهره به چهره دوره ترامپ، در نهایت قدرت و اندازه آن افزایش یافت.

کره شمالی برای چندین دهه این رزمایش مشترک را مقدمه‌ای برای تهاجم و جنگ هسته‌ای خوانده است. ماه گذشته، یک روز پس از تهدید کردن وزارت خارجه آمریکا به انجام «اقدامات متقابل بی‌سابقه مستمر و قوی» به دلیل برگزاری مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی، پیونگ یانگ موشک بالستیک قاره‌پیما را که برای ارسال کلاهک هسته‌ای به سرزمین اصلی آمریکا طراحی شده بود، آزمایش کرد.

ژاپن که کره شمالی آن را به عنوان یکی از دشمنان مرگبار خود معرفی کرده است، در ماه‌های اخیر به چندین رزمایش مشترک میان آمریکا و کره جنوبی پیوسته اما هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که آیا ارتش این کشور در رزمایش‌های آتی شرکت خواهد کرد یا خیر.
منبع: ایرنا