جذب ۲۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در آذربایجان شرقی
جذب ۲۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در آذربایجان شرقی
مهر تبریز: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از جذب ۲۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان خبر داد.

مهر تبریز: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از جذب ۲۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان خبر داد.

به گزارش مهر تبریز، کلامی اظهار کرد: ۹۶ درصد اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است که این نشانگر حرکت صحیح اقتصاد در مدار مردم مداری و همچنین هوش و ذکاوت بخش خصوصی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی به ویژگی مهم اقتصاد استان اشاره کرد و افزود: سهم عمده اقتصاد معطوف به بنگاه‌های کوچک و متوسط مقیاس است که از نوسانات اقتصادی و سیاست‌های ارزی، پولی، مالی و تغییرات در قوانین آسیب پذیری بالایی دارند.

وی ادامه داد: برای اینکه این اقتصاد بتواند در مدار صحیح خود حرکت کند نیازمند توجه جدی دولتمردان و تیم اقتصادی دولت است.

کلامی به برخی آمار اقتصادی استان اشاره کرد و اظهار کرد: آذربایجان شرقی رتبه اول صدور مجوز‌های توسعه‌ای، رتبه اول صدور مجوز‌های ایجادی، رتبه اول ساخت واحد‌های دارای ۶۰ درصد پیشرفت، رتبه اول توسعه گلخانه‌های کشاورزی و رتبه دوم سرمایه گذاری خارجی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: آذربایجان شرقی در ۹ ماهه گذشته با جذب ۲۷ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی بنا به اظهار وزارت کشور رتبه دوم را دارا می‌باشد.

کلامی ادامه داد: در دهه فجر ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری که عمدتا معطوف به بخش خصوصی است در آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید و افتتاح شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: استانی که پایه و اساس آن بخش خصوصی است و در سرمایه گذاری آن بخش خصوصی پیشتاز است بطوری که در سفر رئیس جمهور به استان اجرای ۲۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه به امضا رسید نیاز بالایی به نقدینگی و تسهیلات بانکی دارد که در این راستا از وزارت امور اقتصادی استدعا داریم از منبع در اختیار خود مبالغی به استان ما تخصیص دهند زیرا حتی با ارقام پایین نقدینگی نیز بخش عمده‌ای از پروژه‌ها تمام می‌شوند.

وی با اشاره به صنعت کیف و کفش چرم در تبریز گفت: بالای ۸۰ درصد تولید این حوزه کشور به تبریز اختصاص داشته و تخصیص ارز به صنایع وابسته این بخش می‌تواند کمک کند تا در عید پیش رو سهم بالایی از تولید کیف و کفش چرم را حفظ و به بازار عرضه کنیم.