مقبره‌الشعرا آماده میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی
مقبره‌الشعرا آماده میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی
مهرتبریز-مجموعه تاریخی و گردشگری مقبره‌الشعرا با هزینه‌کرد بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان در سال جاری آماده میزبانی شایسته از گردشگران نوروزی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛پروژه فرهنگی و گردشگری مقبره‌الشعرا پس از ۲۰ سال رکود و حرکت لاکپشتی، در دوره اخیر مدیریت شهری و طی دو سال گذشته به شکل مطلوب و در شأن نام و جایگاه این مجموعه و تبریز کهن بازسازی و مرمت شده است. این مجموعه فرهنگی و تاریخی که یکی از نمادهای اصلی گردشگری تبریز است و سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی در ایام مختلف سال از این مجموعه بازدید می‌کنند، با ورود جدی مدیریت شهری و با تکیه بر توان فنی و مهندسی مجموعه شهرداری تبریز، بالاخره تکمیل شده و آماده میزبانی شایسته از گردشگران داخلی و خارجی و علاقمندان به شعر و ادبیات است.

شهرداری تبریز در دو جبهه شمالی و جنوبی عملیات عمرانی این مجموعه را پیش برده و در نهایت پس از ۲ سال تلاش شبانه‌روزی این مجموعه فرهنگی، تاریخی و گردشگری شهر رنگ و بوی یک پروژه ماندگار و مرجع گردشگری را به خود گرفت.

در همین رابطه پیگیر آخرین وضعیت مجموعه مقبره‌الشعرا از شهرداری منطقه ۱۰ تبریز شدیم.

تکمیل سنگفرش صحن جنوبی

سنگفرش و مناسب‌سازی محیط پیرامونی مجموعه مقبره‌الشعرا متناسب با بنای اصلی مقبره‌الشعرا یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری در ساماندهی و مرمت این مجموعه بود. بر همین اساس سنگفرش جبهه شمالی و جنوبی مقبره‌الشعرا از سال گذشته آغاز و به بهره‌برداری رسید.

موسی زارعی، شهردار منطقه ۱۰ تبریز در رابطه با سنگفرش صحن جنوبی مقبره‌الشعرا می‌گوید: صحن جنوبی مقبره‌الشعرا به همراه پیاده‌روهای ضلع شمالی، شرقی و جنوبی در سال جاری به صورت کامل سنگفرش شده و تقدیم شهروندان شد.

وی ادامه می‌دهد: برخی نواقص جزئی در قسمت‌های سازه‌ای، ورودی مقبره‌الشعرا، جداره‌سازی، بدنه‌سازی و زیبایی بصری ضلع شرقی و جنوبی طی مناقصه‌ای واگذار شده و به زودی آغاز می‌شود.

شهردار منطقه ۱۰ خاطرنشان می‌سازد: سنگفرش خیابان‌های پیرامونی مقبره‌الشعرا به مساحت ۱۲ هزار مترمربع و با اعتبار ۲۱ میلیارد تومان اقدام دیگر شهرداری تبریز در  ساماندهی مجموعه گردشگری و تاریخی مقبره الشعرا است که توسط شهرداری منطقه یک تبریز اجرایی شده است.

تکمیل آبنمای صحن جنوبی و احداث سوغات‌سرا

زارعی در رابطه با تکمیل آبنمای صحن جنوبی مقبره‌الشعرا نیز می‌گوید: اقدامات تکمیلی آبنمای صحن جنوبی مقبره‌الشعرا نیز در دست انجام است و تلاش داریم تا قبل از عید به اتمام رسیده و فضای پرنشاطی به مجموعه و گردشگران نوروزی بدهد.

وی با اشاره به دستور شهردار تبریز مبنی بر احداث سوغات‌سرا و حمایت از صنایع دستی استان اضافه می‌کند: حسب دستور شهردار تبریز و در راستای حمایت از فعالان حوزه صنایع دستی و معرفی سوغاتی‌های تبریز، عملیات اجرایی سوغات سرای مقبره‌الشعرا نیز از ابتدای هفته آینده آغاز می‌شود.

شهردار منطقه ۱۰ تبریز خاطرنشان می‌سازد: احداث سوغات‌سرا، غرفه‌های صنایع دستی و رستوران سنتی از موارد پیش‌بینی‌شده در این طرح است.

آغاز گلکاری در محوطه مجموعه مقبره‌الشعرا

موسی زارعی در رابطه با اقدامات صورت گرفته در حوزه فضای سبز مجموعه مقبره‌الشعرا نیز می‌گوید: حسب دستور شهردار تبریز کاشت بهاری و گلکاری مجموعه مقبره‌الشعرا آغاز شده و گل‌های لاله و یاس طی روزهای آتی در این مجموعه کاشت می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: ترمیم چمن‌کاری، گلکاری و حفظ و تکمیل فضای سبز موجود اقدامات دیگر شهرداری تبریز در حوزه فضای سبز است.

طراحی و نصب المان‌های نوروزی و تأمین روشنایی مقبره‌الشعرا

زارعی با اشاره به آماده‌سازی مجموعه مقبره‌الشعرا برای استقبال از بهار می‌گوید: در حوزه زیباسازی مجموعه مقبره‌الشعرا، تندیس مفاخر و شعرای مدفون در این مجموعه در صحن شمالی نصب شده و در ادامه این کار طراحی و نصب المان‌های نوروزی و مرتبط با مقبره‌الشعرا آغاز شده است که تا عید اجرایی می‌شود.

وی همچنین با اشاره به نصب پایه‌چراغ‌های برق در صحن جنوبی و شمالی ادامه می‌دهد: نورپردازی و تأمین روشنایی مجموعه مقبره‌الشعرا نیز تا قبل از عید تکمیل می‌شود.

هزینه‌کرد ۱۱۰ میلیارد تومانی  شهرداری تبریز در سال جاری

موسی زارعی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به احداث مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری شهرداری تبریز ذیل مجموعه مقبره‌الشعرا نیز می‌گوید: ساختمان موجود در مجموعه مقبره‌الشعرا که قبلا به عنوان ساختمان شهرداری ناحیه مورد استفاده قرار می‌گرفت، با دستور شهردار تبریز تخلیه و تبدیل به فرهنگسرا و مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری شهرداری تبریز می‌شود.

وی همچنین هزینه کرد شهرداری تبریز در سال جاری در مجموعه مقبره‌الشعرا را بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان دانسته و اضافه می‌کند: با همراهی شهرداری منطقه یک به عنوان معین پروژه‌های جانبی مجموعه مقبره‌الشعرا، و حمایت شهردار تبریز در تعریف ردیف بودجه پروژه مقبره‌الشعرا در بودجه شهرداری منطقه ۱۰ در سال جاری، بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان در سال جاری در این پروژه هزینه شده که ماحصل آن ساماندهی مطلوب و در شأن تبریز و آذربایجان است.

مجموعه فرهنگی، تاریخی و گردشگری مقبره‌الشعرا مدفن بیش از ۴۰۰ تن از شعرا، عرفای ایران و آذربایجان است که پس از رکودی بیست ساله در ساماندهی این مجموعه به عنوان مرجع گردشگری شهر تبریز، با اقدامات صورت گرفته در ۲ سال اخیر، آماده میزبانی شایسته از گردشگران نوروزی است.