میزان مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در آذربایجانشرقی از میانگین کشوری بیشتر است
میزان مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در آذربایجانشرقی از میانگین کشوری بیشتر است

  افزایش ضریب واکسیناسیون در استان/ تشدید نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی/ کنترل کارکنان ادارات از نظر تزریق واکسن در جلسه فوق‌العاده ستاد استانی مقابله با کرونا، بر افزایش ضریب واکسیناسیون در استان و تزریق دوز سوم واکسن برای افرادی که سه ماه از تزریق دوز دوم آنها می‌گذرد تأکید و مقرر شد نظارت بر […]

 

افزایش ضریب واکسیناسیون در استان/ تشدید نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی/ کنترل کارکنان ادارات از نظر تزریق واکسن

در جلسه فوق‌العاده ستاد استانی مقابله با کرونا، بر افزایش ضریب واکسیناسیون در استان و تزریق دوز سوم واکسن برای افرادی که سه ماه از تزریق دوز دوم آنها می‌گذرد تأکید و مقرر شد نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در اماکن عمومی و کنترل کارکنان ادارات از نظر تزریق واکسن جدی‌تر از گذشته استمرار یابد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛در این جلسه که عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد، گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا بویژه سویه جدید آن موسوم به اُمیکرون و همچنین اقدامات کمیته امنیتی ستاد مقابله با کرونا ارائه شد.

براساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی تبریز، هنوز موردی از ابتلا به سویه اُمیکرون در استان مشاهده نشده و تمام افرادی که از مرزهای زمینی و هوایی وارد استان می‌شوند به مدت دو هفته تحت مراقبت پزشکی قرار می‌گیرند.

در این گزارش همچنین با اشاره به سرعت بالای انتشار سویه اُمیکرون و نگرانی از افزایش ناگهانی مبتلایان، بر اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی درخصوص تزریق دوز سوم واکسن برای افرادی که سه ماه از تزریق دوز دوم آنها می‌گذرد تأکید شده است.

گزارش دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین حاکی است میزان بستری مبتلایان به کرونا در استان رو به کاهش بوده، اما میزان مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری در استان از میانگین کشوری بیشتر است که احتمالاً به دلیل مراجعه دیرهنگام مبتلایان به مراکز درمانی است.

اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا در این جلسه، بر تشدید مراقبت‌های اجتماعی، افزایش ضریب واکسیناسیون، نظارت جدی بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در اماکن عمومی و نیز کنترل کارکنان ادارات از نظر تزریق واکسن کرونا تأکید کردند.

استاندار آذربایجان شرقی هم در این جلسه ضمن قدردانی از زحمات همه دست‌اندرکاران مقابله با بیماری کرونا، تأکید  کرد که نباید دستاوردهای مقابله با کرونا را که نتیجه همراهی مردم و تلاش‌های کادر بهداشت و درمان است، به راحتی از دست بدهیم.

عابدین خرّم با اشاره به شیوع سویه جدید کرونا در برخی از کشورها، گفت: نگرانی از شیوع این ویروس در کشور ما هم وجود دارد و نباید با عادی‌انگاری باعث شروع موج جدید کرونا در کشور شویم.

وی خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی استان تأکید کرد: برای انجام هرچه بهتر وظایف و خدمت‌رسانی، تزریق واکسن برای کارکنان ادارات را جدی بگیرید و با متخلفان طبق قانون برخورد کنید.

استاندار آذربایجان شرقی، محله‌محور بودن اقدامات مقابله با کرونا را ضروری دانست و گفت: اگر هویت و کارکرد محلات احیا شود و مراکز و شخصیت‌های مرجع وارد عمل شوند مشکلات در همه حوزه‌ها به حداقل می‌رسد.

وی در این زمینه به طرح شهید سلیمانی و طرح غربال‌گری در مراکز سلامت اشاره کرد و گفت: برخی اقدامات خوب گذشته به مرور زمان کم‌رنگ شده و در نتیجه آسیب‌هایی را وارد کرده است که باید با تقویت این اقدامات، آسیب‌ها را جبران کنیم.

خرّم با اشاره به بازگشایی مدارس، گفت: مدارس در بحث آموزش و رعایت شیوه‌نامه‌ها، نقطه ثقل ما هستند و حضور دانش‌آموزان در مدارس فرصت خوبی برای آموزش و تأثیرگذاری بر خانواده‌هاست.

وی همچنین با اشاره به اینکه در اثرگذاری واکسن، هیچ تردیدی وجود ندارد، افزود: همت مردمی و روحیه همکاری و همدلی در بحث واکسن، سرمایه اجتماعی بزرگی است که باید آن را حفظ کنیم و درخصوص دوز سوم واکسن هم این رویکرد را دنبال کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر کنترل ورود و خروج مسافران از مبادی مرزی استان، تشدید نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در اماکن عمومی، ایجاد و تقویت پایگاه‌های جدید واکسیناسیون برای تزریق دوز سوم، رصد بهنگام افراد مشکوک و مبتلا به بیماری و جلوگیری از شیوع برخی تردیدها نسبت به مسأله واکسن تأکید کرد.