روستای کندوان، ظرفیت بزرگ گردشگری ایران
روستای کندوان، ظرفیت بزرگ گردشگری ایران
آرمان تبریز: دبیرکل سازمان جهانی گردشگری ملل متحد گفت: روستای تاریخی و صخره‌ای کندوان در آذربایجان شرقی ظرفیت بسیار مهم و بزرگ توسعه صنعت گردشگری ایران است.

به گزارش مهر تبریز، زوراب پولولیکاشویلی در مراسم اهدای لوح ثبت جهانی روستای «کندوان» به استاندار  در حاشیه برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران افزود: انتخاب کندوان به عنوان یکی از بهترین روستا‌های جهان در سال گذشته میلادی یکی از مهمترین اقداماتی بود که می‌تواند در توسعه صنعت گردشگری ایران و آذربایجان شرقی ثمربخش باشد.

وی اظهار کرد: روستای جهانی و تاریخی کندوان ظرفیت‌های بسیار متعدد در حوزه مردم شناسی، دیرینه شناسی و زندگی پویای مردم محلی دارد که برای جذب گردشگر بسیار محوری است و البته هدف از انتخاب آن نیز معرفی درست این ظرفیت‌ها است.

پولولیکاشویلی ادامه داد: شهر تبریز و آذربایجان شرقی دارای آثار بسیار ارزشمندی برای عرضه و معرفی مزیت‌های گردشگری است که باید اهتمام بیشتری برای معرفی آنها در سطح بین الملل صورت بگیرد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه روستای کندوان یک نمونه از صدها ظرفیت گردشگری استان است افزود: آذربایجان سرشار از منابع و ظرفیت‌های گردشگری است که تنها یکی از آنها روستای کندوان است.

مالک رحمتی اظهار کرد: کندوان نخستین روستای ثبت جهانی شده گردشگری در ایران است و ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و گردشگری متعدد در آذربایجان شرقی، باید مورد توجه ویژه باشد.

جذابیت‌ها و زیبایی‌های تاریخی و طبیعی کندوان به حدی مستند و قابل اتکا است که در اجلاس جهانی سازمان جهانی گردشگری ملل متحد (UNWTO) در ۲۷ مهر ماه امسال در سمرقند ازبکستان، نشان بهترین روستای گردشگری جهان از ایران به این روستای صخره‌ای و تاریخی تعلق گرفت.

این روستا از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصر و بی همتای جهان است که شبیه این شگفتی طبیعت تنها در ۲ کشور آمریکا و ترکیه وجود دارد که البته بدون هرگونه پویایی و زندگی اهالی بومی است، در حالی که زندگی عادی مردم محلی در کندوان جریان دارد و این ویژگی از مزیت‌های بارز و برجسته این اثر طبیعی بی مانند است.

روستای کندوان شهرستان اسکو در فاصله ۶۲ کیلومتری تبریز قرار گرفته و به سبب ویژگی معماری صخره‌ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

خانه‌های این روستا که از دل صخره‌های کله قندی و کندویی شکل دامنه کوه سهند کنده شده است، نماد سختکوشی مردم است که با دستهای خود خانه‌هایشان را ساخته اند.
به عقیده محققان قدمت وجود این صخره‌ها که به کران (Karaan) معروف است به هفت هزار سال پیش و قدمت زندگی در آن نیز به یک هزار و ۵۰۰ سال پیش می‌رسد.
روستای کندوان شهرستان اسکو ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۶ به شماره ۱۸۵۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.