اقدام  هم نوع دوستی صنعتگران آذربایجان شرقی در آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد
اقدام  هم نوع دوستی صنعتگران آذربایجان شرقی در آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد
مهرتبریز-مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی امروز(یکشنبه) در نشست خبری با رسانه‌های استان اظهار کرد: ۱۷۶ زندانی غیرعمد توسط جامعه صنعت، به تعداد شهدای سانحه هوایی و شهادت سردار سلیمانی آزاد شدند که این یک خبر خوبی بود که بین اخبار منفی گم شد.

مهرتبریز-مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی امروز(یکشنبه) در نشست خبری با رسانه‌های استان اظهار کرد: ۱۷۶ زندانی غیرعمد توسط جامعه صنعت، به تعداد شهدای سانحه هوایی و شهادت سردار سلیمانی آزاد شدند که این یک خبر خوبی بود که بین اخبار منفی گم شد.

۵۶ شهرک و ناحیه صنعتی در آذربایجان‌شرقی

سید مرتضی نیرومند، با بیان اینکه برنامه‌ریزی ما در راستای گام دوم انقلاب است، افزود: در حال حاضر ۵۶ شهرک و ناحیه صنعتی و ۴۶ شهرک و ناحیه در حال بهره‌برداری، هفت شرکت فناوری بهره‌برداری رسیده و ۶ شهرک تخصصی در حال پیگیری در استان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی ادامه داد:  تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی دارای زمین ۵۳ مورد و دارای سند ثبتی ۴۴ مورد است.

وی  در تشریح عملکرد ۱۰ ماهه سال جاری، گفت: ۲۳۰ فقره قرارداد منعقده، ۸۲ هکتار مساحت واگذار شده است که  تعداد قرارداد منعقده در سال گذشته ۳۰ درصد رشد دارد، ادامه داد: ۲۹۵ جواز تاسیس با ۴ هزار و ۵۸۹ نفر اشتغال و میزان سرمایه بر اساس جواز ۹۰۷۵ میلیارد ریال و ۱۰۷ واحد صنعتی در داخل شهرک صنعتی به بهره‌برداری خواهد رسید که ۳۰ درصد با رشد روبرو بود.

نیرومند تصریح کرد: اشتغال در واحدهای بهره‌بردار یک هزار و ۵۷۸ نفر است که این میزان نسبت به سال گذشته، نیم درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان  با تاکید بر اینکه در شاخه‌های مختلف واحدهای به بهره رسیده داریم که در ۱۰ ماهه سال جاری برحسب نوع صنعت هستند، افزود: این بخش‌ها اعم از  ۲۸ درصد فلزی، ۲۵ درصد غذایی، ۲ درصد نساجی، ۹ درصد سلولزی، ۳۰ درصد شیمیایی است.

وی خاطرنشان کرد: برای نمونه، یک واحد به نام “شیرین عسل” ۲۲ هزار نفر بیمه شده دارد که اگر مشکلی برای این واحد ایجاد شود، قطعاً جامعه زیادی آسیب خواهد دید.

۲ هزار و ۱۵ واحد فعال در شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی

نیرومند با اشاره بر اینکه بیشترین اشتغال ایجاد شده در واحدهای به بهره‌برداری رسیده در صنایع غذایی است، گفت: در داخل شهرک‌های ۲ هزار و ۴۶۴ واحد وجود دارد که ۲ هزار و ۱۵ واحد فعال و ۴۹۹ واحد غیرفعال است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خاطرنشان کرد: ۳۷ درصد واحدها با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد، ۲۴ درصد بالای ۷۰ درصد و ۳۹ درصد زیر ۵۰ درصد در حال فعالیت است.

وی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف شده را مورد اشاره قرار داد و گفت: کمک به راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال با هدف کمی ۸۹ مورد و در صد تحقق ۹۶ درصد، کمک به افزایش ظرفیت حداقل ۲۵ درصد ظرفیت تولید واحدهای فعال با هدف کمی ۵۴ مورد و درصد تحقق ۱۱۰ درصد، ایجاد و فعال‌سازی BDS با هدف کمی یک مورد و درصد تحقق ۲۰۰ درصد، ایجاد شبکه کسب و کار با هدف کمی یک مورد و درصد تحقق ۱۰۰ درصد و آموزش خوشه‌های کسب و کار با هدف کمی ۱۲ هزار مورد و درصد تحقق ۵۲ درصد در انجام داده‌ایم.

نیرومند متذکر شد: ۸/۷ میلیون یورو صادرات توسط کنسرسیوم‌ها و اعضای آن در سال‌جاری داشته‌ایم.

برنامه توسعه شهرک‌های صنعتی تقاضا محور

وی با تاکید بر اینکه با عنایت به سرمایه معنوی و رهنمودهای مقام معظم رهبری به اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود با انعقاد قرارداد بالغ بر ۳۴۶ میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت‌ها شهرک‌های صنعتی که در طی سالیان گذشته تاکنون بی‌سابقه بود، افزود: در حال حاضر برنامه توسعه شهرک‌های صنعتی تقاضا محور را داریم.

نیرومند اضافه کرد: شهر صنعتی بعثت با ۱۰ هزار هکتار اراضی ملی و امکان استقرار ۲ هزار واحد تولیدی با اشتغال ۴۲ هزار نفر، توسعه شهرک صنعتی شهید سلیمی با ۴۰۶ هکتار و  امکان استقرار  ۵۷۰ واحد تولیدی با اشتغال ۱۱ هزار نفر، شهرک صنعتی سنگ شهر با ۷۸ هکتار و امکان استقرار ۱۶۰ واحد تولیدی و اشتغال ۲هزار و ۵۰۰ نفر، توسعه شهرک صنعتی استاد عالی‌نسب با امکان استقرار ۲۸۰ واحد تولیدی و اشتغال ۷ هزار نفر است.

وی خاطرنشان کرد: البته طرح‌های توسعه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، توسعه شهرک صنعتی بناب، ایجاد ناحیه صنعتی صنایع دستی و گردشگری، ایجاد ناحیه صنعتی علیشاه جزو برنامه‌ها است.

وی تاکید کرد: ۸ طرح توسعه در استان آذربایجان‌شرقی وجود دارد که ۴ مورد در سال جاری و ۴ مورد دیگر در اوایل سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

نیرومند به پروژه‌های عمرانی در شهرک‌های صنعتی به مناسبت دهه فجر اشاره کرد و گفت: افتتاح  ۲۴ پروژه عمرانی با اعتبار ۲۱۵ میلیارد ریال و کلنگ‌زنی ۶ پروژه عمرانی با اعتبار  ۱۹۴ میلیون ریال را خواهیم داشت که شاهد افزایش ۱۸۰ درصدی در اعتبار پروژه‌های عمرانی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی گفت: تامین برق شهرک‌ها و نواحی صنعتی که امروز چالش اصلی بخش صنعت استان می‌باشد که در پیگیری فشرده این شرکت جلسات متعددی با حضور وزیر نیرو تشکیل شد و با تامین ۲۰۰ مگاوات برق مورد نیاز صنایع، مشکل برق شهرک‌های صنعتی حل می‌شود.