آغاز انتقال بیمارستان کودکان تبریز به بیمارستان مردانی آذر/فعالیت مراکز بهداشتی و درمانی در ایام نوروز
آغاز انتقال بیمارستان کودکان تبریز به بیمارستان مردانی آذر/فعالیت مراکز بهداشتی و درمانی در ایام نوروز

مهرتبریز-رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از آغاز انتقال بیمارستان کودکان تبریز به بیمارستان مردانی آذر خبر داد. به گزارش خبرنگار ما در تبریز، دومین نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با استقبال خبرنگاران استان و در محل سالن اجتماعات مرکز مطالعات دانشگاه برگزار شد . دکتر بهمن نقی پوردر نشست خبری عصر دوشنبه ، […]

مهرتبریز-رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از آغاز انتقال بیمارستان کودکان تبریز به بیمارستان مردانی آذر خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، دومین نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با استقبال خبرنگاران استان و در محل سالن اجتماعات مرکز مطالعات دانشگاه برگزار شد .
دکتر بهمن نقی پوردر نشست خبری عصر دوشنبه ، ۲۳ اسفندماه در جمع خبرنگاران، با اشاره به راه اندازی و افتتاح بیمارستان مردانی آذر در تبریز، گفت: این بیمارستان که به صورت هیات امنایی اداره می‌شود، به مرور شروع به جذب بیمار کرده است.
دکترنقی پور افزود: انتقال بیمارستان کودکان تبریز به بیمارستان مردانی آذر آغاز شده و تاکنون پنج بخش منتقل شده است و همکاران مشغول به کار هستند و امیدواریم با راه اندازی رسمی این بیمارستان و تکمیل تمامی بخش‌ها بتوانیم از این ظرفیت بزرگ در جهت کنترل بیماری‌های کودکان در تبریز بهره مند شویم.
سیر نزولی موج ششم کرونا در آذربایجان شرقی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن تشریح آخرین وضعیت کرونا در استان، اظهار کرد: از قله موج ششم کرونا عبور کردیم و در وضعیت نزولی این موج قرار داریم.
دکتر نقی پور، با اشاره به کاهش موارد سرپایی و میانگین مرگ و میر روزانه کرونا در استان، افزود: طی یک روز گذشته با کاهش ۲۹ نفری بستری‌های کرونا در استان مواجه بودیم و اکنون ۳۹۳ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند.
وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد ۴۵ نفر از بیماران کرونایی تحت دستگاه ونتیلاتور قرار دارند و متاسفانه در طی ۲۴ساعت گذشته ۹ نفر از بیماران کرونایی جان خود را از دست دادند.
وی ادامه داد: با توجه به آخرین اطلاعات، سه شهرستان استان در وضعیت قرمز، ۱۱ شهرستان در وضعیت نارنجی و هفت شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
دکتر نقی پور در خصوص وضعیت واکسیناسیون استان، گفت: تاکنون ۹۴ درصد جمعیت استان دوز اول، ۸۵ درصد دوز دوم و ۴۱ درصد دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: ۹۰ درصد دانش آموزان ۱۲ تا ۱۷ ساله و ۳۶.۵ درصد از کودکان ۵ تا ۱۲ ساله استان واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
وی در ادامه با اشاره به پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی این دانشگاه، اظهار کرد: تولید داروی مزالازین (داروی بیماری التهابی روده) برای اولین بار در کشور توسط محققان بومی تبریز انجام گرفته است.
دکتر نقی پور با اشاره به صرفه جویی ارزی از محل تولید داخلی این دارو گفت: واردات این دارو، سالانه بالغ بر ۲۸۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌کرد اما اکنون مواد اولیه ساخت این دارو در تبریز تولید می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریزبا اشاره به دیگر اقدمات صورت گرفته در طول ماه های گذشته افزود: برگزاری جشنواره‌های مختلف دانشجویی و برنامه ریزی برای جذب هیات علمی و ارتقای سطح اساتید نیز از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی تبریز به شمار می‌رود.
وی با اشاره به خدمات رسانی بخش های مختلف بهداشت و درمان در ایام نوروز، اظهار کرد: تمامی مراکز درمانی، اورژانس، بهداشت و مراکز واکسیناسیون در ایام نوروز فعال بوده و تعطیلی در این مراکز نخواهیم داشت.
وی خاطرنشان کرد: آماده خدمت رسانی به مردم عزیز و مسافران هستیم و حتی در روزهای اول فروردین و ۱۳ فروردین ماه، واکسیناسیون انجام می‌گیرد.

مسافران وروردی از مرز هوایی فرودگاه تبریز ملزم به ارائه تست پی سی آر هستند
در ادامه دکتر حسین حقائی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در خصوص شرایط مسافران خارجی ورودی به استان، گفت: مسافران ورودی از مبادی مرز هوایی فرودگاه تبریز و دو مرز زمینی نوردوز و جلفا باید حتما تست پی سی آر خود را حداکثر ظرف ۷۲ ساعت ارائه دهند.
وی ادامه داد: شرایط خروج از استان و سفر به کشورهای خارجی نیز متفاوت بوده و هر کشور، شرایط مخصوصی دارد. این شرایط در سایت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با عنوان الزامات سفر قابل دسترسی است.
وی افزود: اگر واکسن‌های تزریق شده به افراد در کشور مقصد قابل قبول نباشد، مجوز تزریق تا دوز پنجم، حداقل با فاصله یک ماه در مواقع ضرورت به ما داده شده است.
در ادامه دکتر مسلم نجفی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به نظارت‌های این معاونت از بخش دارو و غذا در استان، گفت: مشکل خاصی از بابت دارو در این حوزه نداریم.
وی در خصوص تفاوت قیمت برخی از اقلام دارویی نیز افزود: نرخ داروهای داخلی، ثابت بوده اما نرخ داروهای خارجی بنا بر برند و شرایط متفاوت وارداتی، مختلف است.
وی در خصوص داروهای ساخت داخل به خصوص داروهای ضدسرطان، ادامه داد: هیچ کمبود کیفیتی برای داروهای بومی نسبت به داروهای مشابه خارجی وجود ندارد‌.
دکتر نجفی خاطرنشان کرد: ایران یکی از پیشرفته ترین کشورها در تولید داروهای مختلف است. داروهایی با تکنولوژی و اطمینان بالا در ایران تولید می‌شود و اگر وضعیت تحریم نبود، صادرات بخش دارویی کشور در وضعیت بسیار بهتری قرار داشت.
در ادامه دکتر پرویز شهابی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در خصوص راه حل مشکل ترافیکی خیابان ۱۷ شهریور که مملو از ساختمان‌های پزشکان و آزمایشگاه‌ها است، گفت: مرکز تحقیقات حوادث جاده‌ای در حال پایش و بررسی نقاط حادثه خیز و پرترافیک به خصوص وضعیت خیابان ۱۷ شهریور بوده و به زودی نتایج آن اعلام می‌شود.
وی با بیان این‌که بودجه بخش پژوهش و فناوری دانشگاه به درآمد دانشگاه بستگی دارد، افزود: سالانه ۲۰ میلیارد تومان از طریق دانشگاه به معاونت پژوهش و فناوری تخصیص می‌یابد و بودجه دیگری نیز به صورت سالانه از طریق وزارتخانه به بخش پژوهش دانشگاه تزریق می‌شود.
در ادامه دکتر علی عبادی، سرپرست مدیریت امور بیماری‌ها و مراکز تشخیصی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در خصوص وضعیت نسخ الکترونیکی استان، گفت: پس از ابلاغ قانون تغییر نسخ کاغذی به الکترونیکی در کشور، بیمه‌ها همکاری جامع و کامل با دانشگاه دارند.
وی افزود: بالای ۹۰ درصد نسخ در بخش بیمه سلامت، الکترونیکی شده ولی هنوز در تکمیل این طرح در حوزه بیمه تامین اجتماعی مشکل داریم.
وی خاطرنشان کرد: هر کدام از بیمه‌ها، پنل مخصوص به خود را دارند و پزشک باید بنا بر هر پنل اقدام به نوشتن نسخه الکترونیکی کند.
دکتر عبادی گفت: قانونگذار، زمان تکمیل نسخ الکترونیکی را تا اردیبهشت ماه تمدید کرده و تلاش می‌کنیم تا آن زمان، خلاهای موجود را حل کنیم، مثلا ۸۵ نقطه کور در استان داریم که به اینترنت وصل نمی‌شوند و امکان برقراری ارتباط وجود ندارد.